sabato 10 settembre 2016

Rosetta world literature pripala italijanskoj pesnikinji Klaudiji Pičino


Pesnikinja dubokih emocija i snažnog intelektualnog angažmana
Rosetta world literature, nagrada za poeziju koju dodeljuje Art book yayindžilik iz Istanbula, pripala italijanskoj pesnikinji Klaudiji Pičino
Klaudija Pičino, poznata italijanska pesnikinja sve je prisutnija na međunarodnoj književnoj sceni. Rođena je na jugu Italije, (1970)  Leće, a živi u Bolonji gde radi kao profesor i angažovani intelektualac na polju kulture. Zastupljena je u mnogim žirijima, vrlo često je nagradjivana na konkursima za poeziju i veoma je prisutna u savremenom književnom  životu u Italiji.  Prethodna knjiga Il Soffito (Tavanica), objavljena je u Srbiji  (i promovisana na Beogradskom sajmu knjiga) a na srpski jezik ju  je  preveo  Lazar Macura, veliki poznavalac italijanskog jezika koji  ima zavidan broj prevedenih knjiga sa ovog i engleskog jezika.
Klaudija Pičino je pesnikinja snažne individualnosti i jasnog stava prema svetu i pojavama oko sebe. Iz toga proizilazi i njen aktivitet koji daje poeziju kao odgovor na aktuelne probleme u svetu, kao što su  odnos prema deci, ( dete – vonik, devojčice – neveste ) onima koji su ugroženi, prema izbeglicama, i iz nje u prvi plan izbija   duboko humnistički pristup ljudima, jasan antiratni stav i socijalni angažman.
Poezija Klaudije Pičino bavi se najdubljim problemima čoveka modernog doba kao što su dehumnizovani odnos  društva prema
pojedincima i ugroženim kategorijama ljudi.
Ipak, najsnažnije su pesme intimnog karaktera, one u kojima se  pesnkinja preispituje o sopstvenom  biću, unutrašnjim osvetljavanjima subjekta iz pozicije usamljene jedinke koja traga za dijalogom sa drugima i svetom, koja žudi za ljubavlju i dopunom sopstvenog bića kako bi se nejgova potencijalnost razvila i donela veće plodove. To introvertno ja jednim okom okrenuto je ka sebi a drugim ka drugom, ka objektu ljubavi  koja se sanja. Ono je stoga ispunjeno žudnjom za celinom koja se može uspostaviti samo u dodiru sa onim ko oličava istost sa nama. Stoga je njegov odsjaj na ogledalu duše lirske junakinje vrlo snažna slika u nizu mnogih slika jarkih boja nasuprot sivih boja kojima povremeno slika svet i magle koja zasenjuje setno lice pesničkog subjekta.Dodir ljubavi ipak preobražava lice i daje sjaj očima željnim dragog lika, te se svaki  susret u mislima doživljava kao novo rodjenje, novi impuls  za kretivnost i  ispisivanje snažnih poruka ljubavi i mira kojima se nastoji ublažiti svopšti bol ljudi u sumornim vremenima ratovima umorene civilizacije.
Knjigu čini 58 pesama zasnovnih na opozitnim odnosima izraslim na sećanjima: ja – svet, proslost – sadašnjost, rat –mir, ljubav – mržnja, svetlost –tama, bol –radost, život  - smrt, istok – zapad, kao i u naslovu zbirke Purpurna paučina. Ovaj neobični sintagmatski spoj,oličava poimanje poezije kao neuhvatljivog plamena koji je tanan ali vidan, prisutan i postojan uprkos  fluidnosti duha koji ga kreira.
Osim toga, poetesa u svoju knjigu uključuje i  slike i tekst za korice  Sergia Carlachiania i dve pesme  Nika Ritugliana kao izraz poštovanja i zajedničke kreativnosti.
Knjiga Purpurna paučina, osvojila je treće mesto za  nagradu Vetseggiando 2015. počasnu nagradu Ist World Literarry Prize, u Parizu, kao i najnoviju Rosetta world literature, upravo joj dodeljenu u Istanbulu.
Knjigu otvara vrlo snažan predgovor o poeziji Kluadije Pičino, iz pera znamenitog italijanskog pesnika Masima Mase u kojem podrobno analizira jezik,  metaforiku i simbole poezije Klaudije Pičino, ističući dubinu njene misaonosti i pregnantnost stihova, ekspresivnost i snagu ljubavi koja je pokreće na kreativnost.
Jednom reču, poezija Klaudije Pičino je snažna, originalna, puna muzikalnosti i mudrih sentenci koje odražavaju njenu kontemplativnu prirodu i s razlogom je sve prisutnija na medjunarodnoj književnoj sceni.
mr Milica Jeftimijević Lilić

Nessun commento:

Posta un commento